VanEssential Overhead Soft-Sided Storage Cabinet 24"
★★★★★ 4.1 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by aircoservices.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • [Dimensions] Cabinet measures 24” wide, 16” tall and 14” deep. L-track should be installed 12.5” from the corner of your van for a secure fit.
  • [Design] Fits Mercedes-Benz Sprinter, Ford Transit and RAM Promaster vans.
UPC 850026467970
Size 24" Wide (1 Door)
Color Black
Shape Oval
Set Name 24 Wide (1 Door)
Base Type Sled
Room Type Wohnmobil
Brand Name VanEssential
Door Style Sliding
Item Depth 14 inches
Style Name Modern
Item Weight 4 Kilograms
Finish Types Unfinished
Manufacturer VanEssential
Model Number STORAGECABINET24
Material Type Metal, Plastic, Wood
Mounting Type L-Track Mounted
Hardware Color White
Handle Material Plastic
Is Customizable No
Item Dimensions 14.75 x 24 x 16.75 inches
Number Of Racks 1
Number of Doors 1
Storage Options Mesh pockets, 1 shelf, 1 door, daisy chains
Number of Levels 1
Installation Type Freestanding
Number Of Shelves 1
Number of Drawers 1
Required Assembly Yes
Top Material Type Fabric
Back Material Type Wood
Additional Features Durable, Lightweight
Frame Material Type Plastic
Included Components Shelves
Number of Compartments 3
Manufacturer Part Number STORAGECABINET24
Item Dimensions D x W x H 14"D x 24"W x 16"H
Product Care Instructions Wipe with Damp Cloth
Recommended Uses For Product Geschirr, Spielzeug, Werkzeuge, kleidung
Assembly Instructions Description Included
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (92)
4 stars
7% (8)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (12)