Tycon Power Systems TP-SC24-20 PWM Solar Charge Controller 12/24V 20A with Status Display and Load Control
★★★★★ 4.6 93 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by aircoservices.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Tycon Solar’s new TP-SC24-20 solar controllers are 3 stage PWM type temperature compensated battery charging controllers. They have multiple load operating modes which can be set through the “key” button on the controller. The load output has a soft start feature so it can smoothly and reliably power up high capacitance loads up to 20A. There is a convenient On/Off button to disconnect load power when the unit is operated in the default mode (15). They have full electronic protections for short circuit, reverse current, overvoltage, overcharge, over-discharge and over-temperature. All protections are auto-recovery. An automatic battery equalization charge automatically engages once every 30days. The equalization charge helps to balance the batteries in an array and reduce the possibility of battery sulfation. The equalization charge is limited to 1- hour duration to preserve battery life. A special feature is the 5V 1A USB charging port, so a technician can charge his phone or tablet while on site. Connections are via 6 screw terminals for wire size up to 10AWG. There are four screw holes(3.5mm) for mounting. The controllers are internally fused for protection, but we recommend always using an external 20A fuse between the controller and the battery. There are four screw holes(3.5mm) for mounting.
  • 12/24V Autodetect 20A PWM Solar Controller with Status Display and Load Control. Detects 12V or 24V Battery and Automatically Adjusts
  • Status Display Showing Solar Voltage,Solar Current, Battery Voltage, Battery Current
  • A special feature is the 5V 1A USB charging port, so a technician can charge his phone or tablet while on site
  • Applications: Remote Power Systems; Solar Lighting
UPC 712155510371
Color Black
Voltage 12 Volts
Brand Name Tycon
Item Weight 10.24 ounces
Display Type LCD
Manufacturer Tycon Power
Material Type Metal
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
93 ratings | 38 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (78)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)